ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Մայիսի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Պետեր Սեմնեբիին: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը,Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ Լյուցենբերգերը, Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տոմաշ Կնոտհեն:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը գոհունակություն հայտնեց  ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագրի գործընթացի, մայիսի 7-ին Պրահայում կայացած գագաթաժողովի արդյունքների  եւ տարածաշրջանի նկատամամբ ԵՄ աճող հետաքրքրության վերաբերյալ` հույս հայտնելով, որ երկրների նախագահների հանդիպմանը կհաջորդի խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպումը: Այս համատեքստում  եւս մեկ անգամ շեշտվեց, որ  Հայաստանը եվրաինտեգրումը հռչակել է   որպես քաղաքական առաջնահերթություն: Տարածաշրջանի  կայունության,  խաղաղության, ինչպես նաեւ քաղաքական եւ տնտեսական համագործակցությունը խթանելու առումով ` պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց խորհրդարանական երկկողմ շփումների,  փոխգործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:  ԱԺ նախագահը կարեւորեց  ապրիլին Երեւանում տեղի ունեցած ԵՄ-Հայատան խորհրդարանական համագործակցության հանձնանժողովի նիստը,  գոհունակություն հայտնելով  արդյունքների վերաբերյալ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին` ԱԺ նախագահ Հովիկ \\\\ Աբրահամյանը նշեց, որ  Հայաստանը կարեւորում է հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն ձեւաչափ` ընդգծելով, որ  հակամարտության կարգավորման հիմք պետք է հանդիսանան  Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու ուժի չկիրառումը:  Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին. ԱԺ նախագահը կարեւորեց հանդուրժողականության մթնոլորտի ապահովումը երկրում` համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկա ամիսներին այդ ուղղությամբ առաջընթացը նկատելի կլինի:
Պետեր Սեմնեբին նույնպես կարեւորեց Պրահայում կայացած Արեւելյան գործընկերության մեկնարկը եւ հռչակագրի ստորագրումը, որը կարեւոր հիմք կհանդիսանա տարածաշրջանային համագործակցության եւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը բարձր գնահատեց պարոն Աբրահամյանի առաջարկը` խթանել տարածաշրջանային միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ երկկողմ շփումները, ինչը , նրա համոզմամբ, մեծապես կնպաստի հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը եւ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեց Երեւանի ավագանու ընտրությունների արդար եւ թափանցիկ անցկացումը, քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

16 мая Председатель НС РА Овик Абраамян принял Специального представителя ЕС по Южному Кавказу, посла Питера Семнеби.   На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции А.Адонц, глава делегации Еврокомиссии в Армении, посол Рауль Люценбергер, Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в Армении Томаш Кнотхе.
Приветствуя гостей, Председатель НС выразил удовлетворение ходом программы Восточного парнерства ЕС, итогами состоявшегося в Праге 7 мая форума и растущим интересом ЕС  к региону, надеясь, что за саммитом президентов стран последует  встреча глав парламентов. В этом контексте вновь было подчеркнуто, что евроинтеграция декларирована Арменией в качестве политического приоритета. В аспекте сохранения стабильности и мира в регионе, а также стимулирования политического и экономического сотрудничества г-н Абраамян подчеркнул необходимость двусторонних парламентских контактов, активизации взаимодействия. Спикер парламента особо выделил состоявшееся в Ереване в апреле заседание Комиссии по парламентскому сотрудничеству ЕС-Армения, выразив удовлетворение его итогами. Коснувшись процесса урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель НС РА Овик Абраамян отметил, что Армения в урегулировании конфликта осознает важность посредничества сопредседателей Минской группы ОБСЕ – в качестве действенного формата переговорного процесса, подчеркнув, что базой урегулирования конфликта должны стать  признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и неприменение силы. В ходе встречи затронута была также внутриполитическая ситуация в Армении: Председатель НС подчеркнул важность обеспечения в стране атмосферы терпимости, выразив уверенность в ощутимости прогресса в этом направлении уже в ближайшие месяцы.
Питер Семнеби также выделил стартовавший в Праге процесс Восточного парнерства и подписание декларации, которая станет важной основой развития регионального сотрудничества и двусторонних отношений. Спецпредставитель ЕС высоко оценил предложение г-на Абраамяна о стимулировании регионального межпарламентского сотрудничества и двусторонних контактов, что, по его глубокому убеждению, в значительной мере будет способствовать мирному урегулированию конфликтов и установлению стабильности в регионе.
В ходе встречи обоюдно была подчеркнута важность проведения справедливых и транспарентных выборов Совета старейшин Еревана; обсуждены также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.